פצעים וסקולריים

פצעים וסקולריים:

הינם פצעים שנוצרים בגלל אי אספקת דם לאיבר או רקמה –כיבים עורקיים ,כיבים אלו מאופיינים ככיבים ללא הפרשות ומופיעים בקצוות האצבעות והעקבים . או בגלל אי החזרת דם הנגרמת בגלל פגיעה במבנה התקין של כלי הדם –כיבים ורידיים ,כיבים אלו מאופיינים בהרבה הפרשות בצקות ויציאות נוזלים מסביב לפצע.

כיבים ורדיים

מערכת הורידת בנוייה ממערכת שיטחית, עמוקה, ורדים המחברים בין שתי המערכות.בזמן שכיבה לחף של מערכת עמוקה כרוב ל- 0 , במצב הליכה לחץ זה עולה ל- 80 – 90 מ"מ כספית, בזמן הליכה שרירי השוק גורמים להחזר ורידי של המערכת העמוקה לכוון הלב וכך יורד  הלחץ התוך ורידי במערכת העמוקה מה שגורם לזרימת דם ממערכת שיטחית למערכת העמוקה.

כאשר השרירים לא מכווצים ושסתומים עובדים היטב זרימת הדם לא חוזרת אחורה.

כאשר יש נזק לשסתומים ובעיה בתיפקוד השררים העובדים כמשאבה נגרת עליה בלחץ התוך ורדי הנגרם בעיקר עקב 3 סיבות:

1) אי תיפקוד של השסתוחים בורידים

 2) פקקת ורידית : DVT

3) אי ספיקה של משאבת השרירים בשוק.

החיבור בין בעיה של לחץ דם תוך ורידי וכיב מבוסס על מספר תאוריות:

1)בנהם – עלייה של לחץ דם ורידי גורם להרחבה של קפילרים עורים דרכם של דלף של של פיברינוגן אשר הופך לפיברין העוטף את הקפילרים מונע הגעה של חמצן ומרכיבים תזונתיים לדרמיס

2)דיפה של פיברינוגן- אלבומין ואלפה 2 מקרוגלובולין מתחברים לפקטורי גדילה ומנעים מה: MATRIX לבצע את התיקון של הנזק בעור .

גורמי סיכון:

ישיבה או עמידה ממושכת, השמנת יתר, הריונות, או חבלות חמורות לרגליים, סיפו קודם של בעית ורידים מורחבים, טיפול קודמים הזרקות קצף, ניתוח ורידים יכול להיות גרם לכבי ברגלים


מאפיינים:

כיב מלווה  בכאב, שינויים בצע בעור עקב דליפה של כדרים דם אדומות הגורמות שלקיים של ברזל יובש ובצקת קשה עקב דליפה של כדורים דם לבנות  STASIS DERMATITIS , כלי דם ורידים גדולים בולטים, הפרשה מקומית.

טיפולים:

יש צורך בטיפול חבישות אלסטיות ובהמשך טיפול גרביים אלסטיות
טיפול ניקוז בצקות במסגרת פיזיותרפיה
טיפול הזרקות קצף בווידים
כיבים עורקיים: הינם פצעים שנוצרים בגלל אי אספקת דם לאיבר או רקמה –כיבים אלו מאופיינים ככיבים ללא הפרשות ומופיעים בקצוות האצבעות והעקבים .